Co robić?
Jak działa Twój SRPR?
Czy wszystkie projekty rządowe w Twoim kraju są realizowane na czas? Czy nie przekraczają budżetu? A może zbudowano drogi, koleje i lotniska, z których korzysta niewiele osób? Czy w organizacjach rządowych istnieją systemy informatyczne, które zamiast usprawniać, utrudniają funkcje administracyjne? A może porzuca się z rozpoczęte projekty rządowe?
Jeśli tak jest, oznacza to, że SRPR w Twoim kraju działa nieprawidłowo, a pieniądze podatników są marnowane. Może w ogóle nie wiesz, że w Twoim kraju działa SRPR? Ale on istnieje, tak jak w każdym rządzie. Pytanie brzmi: czy jest to nieuporządkowany zestaw przypadkowych, niepowiązanych praktyk, czy też jest to przemyślany system skutecznie współpracujących elementów?
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są przyczyny tej sytuacji, powinieneś przeprowadzić ocenę swojego SRPR. Ocena ta określi, na jakim poziomie dojrzałości znajduje się obecnie Twój SRPR, a także pokaże, które procesy, grupy procesów lub praktyki wymagają poprawy. Model Dojrzałości Systemu Realizacji Projektów Rządowych zawiera między innymi opisy praktyk i procesów zarządzania projektami z rządów krajów rozwiniętych. Te praktyki mogą być podstawą do określenia mocnych i słabych stron Twojego SRPR. Oczywiście, muszą być one dostosowane do konkretnego środowiska, kultury, sytuacji ekonomicznej, systemu administracyjnego i innych czynników określających sposób działania Twojego rządu.